Az első magyar keresztrejtvény 1925. január 22-én látott napvilágot, és idén ünnepeltük a századik évfordulóját. E jeles alkalomból a Szerencsi Logiklub január 22-én, a Rákóczi-várban rendezett versenyt, amelyre közel húszan neveztek. A résztvevők között többségében helyiek voltak, de egy lelkes rejtvényfejtő Kecskemétről is ellátogatott a megmérettetésre.
A Szerencsi Logiklub által rendezett keresztrejtvényverseny kiváló alkalmat teremtett arra, hogy a helyi rejtvényfejtők közössége összegyűljön és megünnepelje a keresztrejtvény 100. születésnapját Magyarországon. Az eseményen a résztvevők különböző nehézségi szintű feladványokon keresztül mérhették össze tudásukat. A szervezők gondoskodtak arról, hogy a kezdő, haladó és a mesterjelölt játékosok egyaránt megtalálják a változatos feladványokat. A legjobbak ajándékcsomagot és oklevelet kaptak.
Skorván József, a Szerencsi Logiklub elnöke és egyben az esemény szervezője elmondta, hogy a keresztrejtvény gyökerei a 19. századi Angliába nyúlnak vissza, ahol az első, hasonló feladványok megjelentek. Hozzátette: A mai formájában ismert keresztrejtvényt azonban hivatalosan 1913. december 21-én, Arthur Wynne liverpooli származású újságírónak köszönhetjük. Ő volt az, aki a New York World magazin vasárnapi mellékletében bemutatta a világnak a szókeresztezős játékot, amely azóta is milliók kedvelt időtöltése. 1925-ben hazánkba is megérkezett a keresztrejtvény, hogy feladja a magyaroknak a leckét. Kristóf Károly újságíró, aki az angol Daily Mail-ben bukkant rá a különös játékfajtára, úgy gondolta, hogy a magyar olvasók is szívesen fejtenék meg ezeket a trükkös rejtvényeket. Az angol mintát követve elkészítette az első magyar keresztrejtvényt, amelyet a legenda szerint először József Attilának mutatott be. A költő azonban nem lelkesedett az új játék iránt, mondván, hogy az életében eleve elég sok rejtvény van. Az első magyar keresztszórejtvény a Ma Este című képes hetilap 43. oldalán, egy 10-szer 10-es mezőben 17 fekete négyzettel, 25 vízszintes és 18 függőleges, számmal jelzett feladvánnyal jelent meg. Minden számjelzésnél új szó kezdődött, amely az első fekete kockáig tartott.
- Galéria: