Közélet

Folytatjuk cikksorozatunkat, melyben a Szerencsi Művelődési Központ és Könyvtár aktív klubjairól és szakköreiről adunk aktuális helyzetjelentést. Ezúttal a Hegyalja Pedagógus Kórus történetét és jelenlegi működését tekintjük át.

A Hegyalja Pedagógus Kórus története 1969 őszére nyúlik vissza, az akkori járási pedagógusok alapították Hagymási József vezetésével. A későbbiekben Reményi János vette át a szakmai vezetést. Jelenleg a kórus karnagya dr. Sándor Zoltán, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karának professzora, az elnöki feladatokat már több mint 10 éve Fábián Ottóné látja el. Mind a ketten büszkén meséltek a kórus múltjáról és jelenéről. Kiemelték, hogy a kórus nem csupán egy énekegyüttes, hanem egy összetartó közösség is, melynek tagjait a közös éneklés öröme köti össze. Emellett hangsúlyozták a kórus szerepét a helyi kulturális élet gazdagításában.

Az 1990-es évektől a kórus tagjai számára az utazás és a nemzetközi kapcsolatok jelentették a legtöbbet. Eleinte Szlovákiába, Lengyelországba és Erdélybe jutottak el, majd megnyíltak a határok és Olaszországban, Görögországban és Franciaországban is felléptek. A tagok számára a kórus szó szerint kinyitotta a világot. Az évtizedek során számtalan díjat és elismerést kaptak. A Hegyalja Pedagógus Kórus 1989 előtt megkapta a „Szocialista Kultúráért” kitüntetést. Kétszeres, majd örökös „Kiváló Együttes” díjuk is van.

Az országos minősítéseken vegyeskari kategóriában fesztiválkórus fokozatot értek el. Hatszor nyerték el a Magyar Rádió aranyplakettjét. A 25 éves évfordulójukon, 1994-ben Kodály emlékérmet és Pro Urbe Szerencs díjat kapott a kórus. Ezek az elismerések nem csupán a magas művészi színvonalat tükrözik, hanem a közösségért és a magyar kultúráért végzett értékes munkájukat is. Sikereik hozzájárultak Szerencs és a régió hírnevének öregbítéséhez, egyfajta kulturális nagykövetként képviselve a várost a hazai és nemzetközi zenei életben.

A kórustagok optimisták a jövőt illetően, minden héten lelkesen gyakorolnak

A karnagyot és az elnököt is arról kérdeztük, hogy jelenleg mennyire aktívak, és milyen terveik vannak a jövőt illetően. Fábián Ottóné érdeklődésünkre elmondta, hogy a koronavírusjárvány után nagyon nehéz volt újrakezdeniük. A fertőzés következtében sajnos sokan elhunytak, különösen az idősebb tagok közül, szám szerint több mint tízen. A kórus létszáma lecsökkent, a fellépéseken maximum 20-an vesznek részt. A próbákon átlagosan 13 fő van jelen, de ez a létszám folyamatosan változik.

Dr. Sándor Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évek során megváltozott a közönség és a kórus igénye is a repertoár tekintetében. Egyre több angolszász és más, nem hagyományos mű kerül be a programba, ami újfajta előadásmódot igényel.

„Ez nem jelenti a népdalfeldolgozások és egyházi énekek elhagyását, csupán a repertoár szélesítését, hogy vonzóbbak legyenek a közönség számára, hiszen egy teljes Kodály műsor például nem biztos, hogy mindenkit érdekel”

– mondta dr. Sándor Zoltán. Hozzátette: A férfi énekesek számának csökkenése miatt is újra kellett gondolni a repertoárt. Jelenleg is új tagokat keresnek, ami elsősorban személyes ismeretség útján történik, de nem feltétel a kottaolvasás vagy a zenei képzettség.

A karnagy hangsúlyozta, hogy a kórus az utóbbi időben több kamarazenekarral is együttműködött, amit a Covid-járvány ugyan megszakított, de ezt most szeretnék folytatni, mert a közönség sokkal jobban fogadja a zenekarokkal kiegészült előadásokat. A Hegyalja Pedagógus Kórus részt vett a Miskolci Kórusfesztivál által szervezett kastélykoncert sorozatban, melynek során különböző helyszíneken léptek fel, de ennek folytatása anyagi nehézségekbe ütközik az utazási és bérleti díjak miatt. A külső helyszínek finanszírozása problémás, a tagdíjak és a kapott támogatások jelenleg ezeket nem fedezik.

Fábián Ottóné elmondta, hogy további céljuk között szerepel a fiatalítás, az iskolákkal szorosabb együttműködés kialakítása, akár közös koncertek formájában, amire már a múltban is volt példa. Az elnök is megerősítette, hogy szeretnék újraépíteni a korábbi belföldi és külföldi kóruskapcsolatokat, amelyek a Covid idején megszakadtak. Már körvonalazódik egy lengyelországi kóruskapcsolat, mivel a nemzetközi együttműködések fontosak a közösségépítés és a fejlődés szempontjából. A tervezett lengyelországi utazás reményeik szerint új lendületet adhat a kórusnak, és lehetőséget teremt a kulturális cserére. Emellett a vezetőség aktívan keresi a támogatási lehetőségeket a költségek enyhítése érdekében.

A próbáknak a Rákóczi-vár lovagterme ad otthont

Már gőzerővel készülnek, a próbák hetente egyszer, szerdánként 17 és 19 óra között vannak, és bárkit szívesen látnak, aki érdeklődik a kóruséneklés iránt. Összefoglalva, a Hegyalja Pedagógus Kórus még mindig a koronavírus-járvány okozta következményekkel küzd, de aktívan keresi a megoldásokat a megújulásra és a jövőbeni működés biztosítására. Fontosnak tartják a fiatalok bevonását, a kapcsolatépítést más kórusokkal és a rendszeres próbák megtartását. A kórus a mai napig aktívan gazdagítja Szerencs kulturális életét: rendszeresen fellépnek a városi rendezvényeken, nagy egyházi ünnepek alkalmával a templomokban is énekelnek.

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.