A Mikulás Napi Vigasságokhoz kapcsolódóan hurkatöltő versenyt rendezett december 2-án a Szerencsi Művelődési Központ és Könyvtár. A Rákóczi-vár belső udvarán összesen hat csapat mérte össze tudását, amit a végén zsűri értékelt.
A hurkatöltés nem csupán az ízek és receptek átadásáról szól. Ez egy időtlen hagyomány, amely generációról generációra öröklődik. A családok és közösségek összegyűlnek, hogy közösen készítsék el ezt az ételt, megosztva egymással a tudást, tapasztalatokat és élményeket. Ennek a hagyománynak az ápolása nemcsak azért fontos, mert ízletes fogásokat eredményez, hanem mert erősíti a kötelékeket a családok, rokonok és barátok között. Az együtt töltött idő olyan élményeket teremt, amelyek összekötik az embereket és emlékeztetnek arra, hogy a hagyományokban rejlő értékek és szokások fontosak az identitásunk és kultúránk megőrzésében.
Király Judit, a Szerencsi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy a versenyt hagyományteremtő céllal szervezték meg. A visszajelzések alapján szinte biztos, hogy jövőre is megtartják. A szervezők minden csapatnak 2 kg rizst, sertésmájat, tüdőt, sertésfejet, nyesedékhúst és fél kiló vöröshagymát biztosítottak, továbbá sátrat, asztalt és padokat. „Főként hagyományos májas és véres hurkát készítettek, de volt olyan csoport, amelyik kolbászt is készített” – mondta Király Judit. Az igazgató hozzátette, hogy lehetőség volt 600 forintért kóstolójegyet vásárolni, amiért egy adag hurkát, csalamádét és kenyeret kapott a vendég. Rengetegen vásároltak, a többség elfogyasztotta a várudvaron, de sokan vittek elvitelre is.
Szerkesztőségünk kérdésére Pallainé dr. Tóth Ibolya, aki a Szerencsi Logiklub csapatát erősítette, elmondta, hogy a hurkatöltésnek mindig is nagy hagyománya volt a térségben. Az apáról fiúra, illetve anyáról leányra átadott tudás és recept kicsit változott, de az alapok mindig megmaradtak. „A mi csapatunk is úgy készítette el a hurkát, ahogyan szüleinktől és nagyszüleinktől láttuk. Igaz, hogy régen nem használtak ilyen sokféle fűszert, mint manapság” – mondta Pallainé dr. Tóth Ibolya, aki zárásként hozzátette, hogy az elkészült ételt egy kis kaporral bolondították meg.
A zsűri értékelése alapján a Belovecz nevű csapat készítette a legjobb hurkát, a második helyet a Mókás Postások Ligája szerezte meg, míg a harmadik helyen a Szerencsi Logiklub végzett. A különdíjat a Malaclopók csapata kapta. Minden résztvevő oklevelet kapott, az első három helyezett pedig ajándékcsomagban is részesült.
- Galéria: